«« do wejścia do Biblioteki 
 «« spis wykonawców Alchemików 

 krok wstecz »» 

Muzyka nie tak dawna

Muzyczna alchemia 

 ::: 
Enigma
 nurt: 

muzyka pop..mistyczne klimaty..ambient..chorał gregoriański..muzyka etniczna

 opis: 
Autorami projektu pod tytułem Enigma są niejaki Michael Cretu, kompozytor i producent oraz jego żona - Sandra, niegdyś znana dyskotekowa piosenkarka. Pierwszy ich album "MCMXC" był niewątpliwie dużym objawieniem i rozszedł się aż w 12 mln egzemplarzy na całym świecie. Późniejsze próby jednak już nie dorównały wstępowi - autorzy chyba zbyt często powracali do początkowych założeń i nie dostosowując się do ciągle zmieniającej się kultury muzycznej, troszkę wyeksploatowali temat...tak wdzięczny przecież.
*
Ich muzykę określa się różnie, a chyba najtrafniejszą nazwą jest "ethno ambient". Łączy w sobie odrobinę muzyki transowej, z elementami chorału gregoriańskiego, z wpływami etnicznymi i muzyką elektroniczną. Dość duży miszmasz, aczkolwiek zwolenników ma wielu. Dwa utwory Michaela Cretu znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Sliver", ale motywy różnych utworów Enigmy możemy znaleźć m.in. w filmie Matrix (część utworu The Eyes of Truth), w filmie Pociąg z forsą (I Love You.. I'll Kill You) oraz serialu Nikita. Dodatkowo utwór "Return to Innocence" był muzycznym mottem olimpiady zimowej w Albertville w 1996 roku.
*
Słuchanie Enigmy warto zacząć od ich pierwszego albumu - "MCMXC" i największych przebojów: "Mea Culpa" czy "Sadeness". Następne płyty są dość wtórne, ale co by nie powiedzieć "trzymają" klimat, a... chyba o to chodzi.
*
W skali 1-5 jeżeli chodzi o stopień związania z klimatem Warowni.pl, dajemy zespołowi 3-3.5.
 dorobek: 

- 1990 - MCMXC
- 1994 - The Cross of Changes
- 1996 - Le Roit Et Mort, Vive Le Roi!
- 1999 - The Screen Behind the Mirror
- 2001 - Love Sensuality Devotion - The Remix Collection
- 2001 - Love Sensuality Devotion - The Greatest Hits
- 2003 - Voyageur

 www: 
- oficjalna strona zespołu
- strona polskiego fana zespołu
 muzyka: 
- utwory w formacie Real Player
 podobne: 
- Era
- Lesiëm

 Inni wykonawcy 

 Muzyka dawna w .mid 

 Muzyka dawna w .mp3 

 Góra 

 Powrót 

  © Xezaar