«« do wejścia do Biblioteki 
 «« spis wykonawców Alchemików 

 krok wstecz »» 

Muzyka nie tak dawna

Muzyczna alchemia 

 ::: 
Era
 nurt: 

muzyka pop..średniowieczne chóry

 opis: 
Gdy w 1998 roku świat obiegł hit "Ameno" zespołu Era, wielu wstrzymało oddech. Wprawdzie np. mniej więcej podobną kompilację chorału gregoriańskiego i muzyki współczesnej mogliśmy usłyszeć już wcze?niej w wykonaniu zespołu Enigma, jednak Era nadała swemu połączeniu swoistego, niezwykłego klimatu.
Eric Levi, twórca Ery, jest znanym francuskim kompozytorem filmowym i zdolnym gitarzystą. Przy tworzeniu muzyki współpracował z English Chamber Choir. Materiał na pierwszy album przygotowywał w zamku nad Morzem Środziemnym, w miejscowości Collioure we Francji (blisko granicy z Hiszpanią). Wiele z utworów jest napisane w dość dziwnym języku, znanym tylko autorowi, ale jak sam powiada "każdy kto zna łacinę, francuski lub włoski na pewno zrozumie znaczenie słów".
Muzyka Ery jest o tyle ciekawa, iż w odróżnieniu chociażby od wspomnianej Enigmy, nie korzysta z gotowych "sampli" chorału gregoriańskiego, ale wzorując się na nim tworzy coś zgodnego klimatem, acz innego w brzmieniu (wystarczy wspomnieć że oryginalny chorał był śpiewany tylko przez mężczyzn, a tutaj słyszymy także kobiece głosy).
Zresztą warto nadmienić iż wszyscy, którzy posądzają Erę o religijne wpływy wprost z kościoła katolickiego, są w dużym błędzie. Otóż wystarczy zajrzeć do książeczki pierwszego albumu by się przekonać o inspiracjach Levi'ego. Przedmowa, którą tam znajdujemy brzmi:
"When the children of Montesgur came down from the pog
The sun had not yet returned day to the world
On their pale faces could be seen their grief and sadness
Without faith they went.
Time had passed, the children have grown with great hope
And sometimes, when they look up to the mountains
They can hear those strong and beautiful voices
Beating on the sound of a rhytm, the Cathar rhythm".
W wolnym tłumaczeniu da się to przełożyć mniej więcej tak:
"Gdy dzieci Montsegur zeszły z góry, słońce jeszcze nie przywróciło dnia światu. Na ich bladych twarzach widniał smutek i żal, bez wiary zeszły. Minęły wieki, a dzieci wzrastały z nadzieją... i czasem, gdy wzniosą oczy ku górze, słyszą tamte mocne i piękne głosy, który wyznaczały rytm, rytm Katarów"...
Dla tych co nie odrabiali lekcji z historii - z "heretyckimi" katarami rozprawił się kościół katolicki w specjalnie zwołanej krucjacie w XIII wieku (tzw. krucjacie przeciw albigensom (od nazwy miasta)). Krzyżyk pojawiający się na zdjęciach i w teledyskach to symbol katarskiej wiary - ten krzyż znajduje dziewczynka w teledysku "Ameno" wewnątrz świętego Kamienia katarów...
O powodach swych nawiązań akurat do losów katarów i ich tragedii sam Eric Levi niewiele mówi... Pewnie chce by jego muzyka tym bardziej była tajemnicza.
*
Pierwsza płyta sprzedała się na całym świecie w ponad 5 mln egzemplarzy (w tym 2 mln we Francji), a w Polsce osiągnęła blisko 300 tysięcy. Z okazji promocji płyty zespół zjawił się także w Sopocie w 1998 roku.
Druga płyta jest nieco słabsza, jednak i jej słucha się z tym samym zadumaniem czy skłonnością do refleksji. Wydana w 2000 roku rozeszła się w nakładzie znacznie mniejszym, ale również pokaźnym - blisko 1.5 mln na całym świecie (a około 400 tysięcy we Francji).
Trzecia płyta jest już niestety tylko echem dwóch poprzednich, w przenośni i dosłownie. Eric Levi (co zresztą zrobił już w poprzednim albumie) część utworów z poprzednich płyt nieco przerobił i przearanżował, m.in. Avemano, Enae Volare i tytułowy The Mass, który ma refren Divano z "Ery 2". Kompozytorowi chodziło zapewnie o jakieś wzajemne przenikanie się materiałów z każdego z albumów, ale nie był to najlepszy pomysł.
*
W skali 1-5 jeżeli chodzi o stopień związania z klimatem Warowni.pl, dajemy zespołowi 4-4.5.
 dorobek: 

- 1998 - Era
- 2000 - Era 2
- 2003 - The Mass

 www: 
- oficjalna strona zespołu
- polska strona fanki zespołu
 muzyka: 
- fragmenty utworów na oficjalnej stronie
- fragmenty utworów na stronie fana z Czech
 podobne: 
- Enigma
- Lesiëm

 Inni wykonawcy 

 Muzyka dawna w .mid 

 Muzyka dawna w .mp3 

 Góra 

 Powrót 

  © Xezaar