Zamek w Golczewie
- historia
- architektura
- fakty i domysły


HISTORIA ZAMKU
Daty, Wydarzenia, Historia rozbudowy

   Na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami, Okonie i Szczucze, powstał murowany zamek, wzniesiony w miejscu wcześniejszego grodu z dawien dawna będącego siedzibą Wolinian.
   W roku 1304 r. Golczewo (łac. Gulzow) zostało kupione przez biskupa kamieńskiego (od księcia wołogoskiego), który rządził tu przez następne 32 lata. Potem przeszedł w ręce pomorskich rodów rycerskich, a następnie zdobył je książę Bogusław VI (1402). To właśnie książę Bogusław IV w latach 1402 - 1436 zbudował właściwy zamek mający stanowić punkt skierowany przeciw biskupom z pobliskiego Kamienia.
   W 1436 r. zamek ponownie jest we władaniu biskupów kamieńskich, lecz w 1450 r. oddano go w zastaw rycerzom z rodu Ebersteinów.
   Zamek ponownie pod zarządem biskupów kamieńskich był od roku 1684 przez następne sto dwadzieścia lat. Dopiero w 1812 r. przeszedł na stałe w ręce prywatnych właścicieli, lecz już w roku 1840 był praktycznie ruiną nadającą się do jedynie do rozbiórki. Taki też zresztą spotkał go los.

ARCHITEKTURA ZAMKU
Wymiary, Elementy architektoniczne, Zachowane detale

   Założenie obejmowało zamek górny oraz położone niżej przedzamcze. Główna część zbudowana na planie czworoboku zawierała w poludniowo - wschodnim narożu wieżę i otoczona była murem obwodowym oraz fosami.
   Wjazd usytuowany był od północy, od strony przedzamcza. Wewnątrz obszernego dziedzińca stały przymurne budynki mieszkalne, cześciowo również drewniane (takie uwzględnia plan sporządzony w 1771 r.)
   Wieża zbudowana z cegły w podstawie kwadratowa, wyżej cylindryczna, posiadała siedem kondygnacji i zwieńczona była blankami. Wysokość jej, razem z ceglanym hełmem, wynosi aktualnie 24 m.
   Wejście do wieży znajdowało się na wysokości 6 m, było więc osiągalne jedynie z drabin. Podobnie wyglądały połączenia między piętrami, gdzie dostawiano specjalne drabiny.
   Pomieszczenia w najniższej i na trzeciej kondygnacji były przesklepione. Parterowa sala służyć mogła przypuszczalnie za więzienie, a cała wieża była przede wszystkim strażnicą strzegącą drogi prowadzącej z tej książęcej siedziby do posiadłości biskupów w Kamieniu.

W pobliżu: Nowogard (22 km), Płoty (20 km), Resko (30 km)

 Powrót 

  © Xezaar