Zamek w Bezławkach
- historia
- architektura
- fakty i domysły


HISTORIA ZAMKU
Daty, Wydarzenia, Historia rozbudowy

   Pierwotna, pruska, nazwa wsi brzmiała Bayselawke i wzięta była od imienia Bayse i słowa laucks = pole, a więc znaczyła tyle co pole Baysego. Później wieś nazywano Bäslack (niem.).

   Krzyżacki zamek wzniesiony jako graniczna strażnica prawdopodobnie około roku 1400, był po raz pierwszy wymieniony w źródłach w 1402 r. Wtedy to wielki komtur Wilhelm von Helfenstein, wracając z wyprawy na Litwę i prowadząc 900 jeńców, zatrzymał się w zamku w miejscowości Bayselawke (jak brzmiała stara pruska nazwa wsi lokowanej w 1371 r.).
   Zbudowany na wzgórzu wystającym ponad bezludne okolice skraju puszczy, miał prawdopodobnie obok obrony pogranicza, od południa osłaniać Kętrzyn. Rozplanowany na prostokącie miał proste założenie (patrz niżej), a w ciągu wieku XV dodano do istniejących zabudowań baszty.
   Warownia spełniała swe zadania do początku XVI w. W 1513 r. skrzydło mieszkalne zostało przebudowane na kościół i obniżono mury obronne, a w 1583 r. zaadoptowano je na zbór protestancki i w murze od strony wschodniej przebito drugą bramę.
   W latach 1726 - 1730 dobudowano na dawnym murze obronnym masywną wieżę, przylegającą do zachodniej ściany zamku. Kolejnej przebudowy dokonano w 1884, a w 1936 r. zainstalowano w dawnej krypcie ogrzewanie centralne głównego budynku.
   Przez długie lata zamek był nie używanym kościołem ewangelickim, aż w 1988 r. przejęli go katolicy.

ARCHITEKTURA ZAMKU
Wymiary, Elementy architektoniczne, Zachowane detale

   Zamek ceglany zaplanowany był na prostokącie o wymiarach 53 na 39 m i posiadał z północnej strony mieszkalne, dwukondygnacyjne skrzydło oraz dziedziniec otoczony z trzech stron murami z prostokątnymi basztami na narożach i bramą.
   Mur obwodowy zbudowany z kamieni polnych początkowo był nieco wyższy od obecnego, sięgającego do wysokości 180 cm. Rycina z opracowania Steinbrechta pokazuje, że był zwieńczony listwową koroną i pod nią znajdował się rządek strzelnic. Na murze dobudowano w XVIII w. prostokątną, czterokondygnacyjną wieżę o narożnikach wspartych na przyporach i z dachem namiotowym.
   Dwie południowe baszty były kryte dachami namiotowymi, a dwie boczne i brama, czterospadowymi. Wschodnia brama, przebita w murze w 1583 r., posiada sterczynowy szczyt z trzema tynkowanymi blendami.
   Dotrwał w całości do naszych czasów - pełny czworobok murów z basztami i dwiema bramami.

W pobliżu: Kętrzyn (11 km), Reszel (9 km), Szestno (13 km)

 Powrót 

  © Xezaar