Zamek w Brzegu
- historie niesamowite
- dziwne przypadki
- autentyczne zdarzenia

O OSOBLIWOŚCIACH BRZEGU


Galeria w wieży >>>
   Miasto Brzeg ma dwie osobliwości, o których opowiadał okoliczny lud.
   Jedną z nich była kamienna figura człowieka trzymającego wołu za ogon. Figura stała przed wejściem do starego, pięknego zamku książąt Brzegu, ozdobionego kamiennymi wizerunkami piastowskich książąt, od założyciela dynastii aż po tych, którzy w księstwie panowali. Niektórzy mówili, że figurę tę ustawiono na pamiątkę niezwykłego osiągnięcia gospodarstwa zamkowego: stare zapiski przechowały bowiem wiadomość, że w 1575 roku wyhodowano tu wołu, który ważył podobno aż 2792 funty. W każdym zaś razie mieszkańcy Brzegu w związku z tą figurą ukuli sobie przysłowie: "Czyja krowa, ten niech ją ciągnie za ogon" (znane też na Kaszubach w formie "kogo krowa, tego też ogon"). Przysłowia tego używano w tym znaczeniu, że każdy człowiek powinien robić tylko to, do czego ma prawo.
   
Galeria w wieży >>>
Na dziedzińcu tego samego zamku znajduje się kamienna figura psa. Opowiadano, że jeden z książąt miał ongiś pięknego, ulubionego psa. Pies był tak bardzo przywiązany do swego pana, że w czasie każdej, nawet krótkiej jego nieobecności przesiadywał ciągle na krużganku zamkowym, z wysoka wypatrując powrotu księcia. Pewnego razu po dłuższej nieobecności książę wrócił i wjechał na dziedziniec. Pies zobaczywszy go uradował się tak bardzo, że chcąc być jak najbliżej przy nim, skoczył z wysoka i zabił się na miejscu na wyłożonym twardymi kamieniami podworcu. Książę odczuł tak dotkliwie stratę wiernego przyjaciela, że na pamiątkę tego zdarzenia rozkazał ustawić jego kamienną figurę.

według J.G.T. Grässe - "Sagenbuch des Preussischen Staates"
- Glogau (Głogów) 1871, t.2, s. 212

Powyższy tekst pochodzi z książki "Podania dolnośląskie" autorstwa Krzysztofa Kwaśniewskiego. Prawa do rozpowszechniania, powielania i kopiowania należą do wydawnictwa Skryba (Wrocław).

  Powrót 

  © Xezaar