Zamek w Czchowie
- historia
- architektura
- fakty i domysły


HISTORIA ZAMKU
Daty, Wydarzenia, Historia rozbudowy

Galeria w wieży >>>
   Zamek zbudowany na początku XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu (wspominanego już w 1288 r.), wymieniany był w źródłach w 1356 i 1363 roku i stanowił początkowo siedzibę burgrabiego (w Polsce był to zastępca kasztelana lub starosty).
   W czasie panowania Kazimierza Wielkiego warownię umocniono by mogła tym bardziej bronić ważnego szlaku handlowego wiodącego z Węgier do Krakowa i słynącego głównie z transportu przedniego wina (źródła z 1327 r. wspominają o komorze celnej w Czchowie, założonej dla towarów przywożonych z Węgier).
   Zamek przez kolejne wieki spełniał różne funkcje, stając się także m.in. szlacheckim więzieniem.
   W 1928 r. wykonano prace konserwatorskie, podczas których przykryto wieżę stropem żelbetowym. W latach 1966-67 przeprowadzono badania archeologiczne (pod kier. Andrzeja Żakiego) w trakcie, których odkryto fundamenty budynku mieszkalnego i fragmenty murów obwodowych.

ARCHITEKTURA ZAMKU
Wymiary, Elementy architektoniczne, Zachowane detale

   Założony na planie wydłużonego wieloboku zamek posiadał jedną cylindryczną wieżę, a główny wjazd prowadził od strony północnej.
   Kamienny donżon, aktualnie wysoki na 20 m i mieszczący cztery kondygnacje, założony był na planie koła o średnicy ponad 12 m. Wejście do niego wiodło przez otwór umieszczony około 4 m nad ziemią. Zwieńczenie wieży było pierwotnie ośmioboczne, nie dotrwało jednak do naszych czasów, choć jego część istniała jeszcze w XIX w.
   Całości budowli dopełniał dwuizbowy dom mieszkalny, znajdujący się na północny - wschód od wieży.

W pobliżu: Melsztyn (9 km), Rożnów (1) (12 km), Wytrzyszczka - Tropsztyn (5 km)

 Powrót 

  © Xezaar