Zamek w Bydlinie
- historia
- architektura
- fakty i domysły


HISTORIA ZAMKU
Daty, Wydarzenia, Historia rozbudowy

   Na wysokim wzgórzu, zwanym Wzgórzem Św. Krzyża, stanął w XIV w. rycerski zamek. Zbudował go jeszcze przed 1388, rycerz Niemierza herbu Strzała lub jego ojciec. Obaj byli dziedzicami wsi Bydlin.
   Na początku XVI w. wieś z zameczkiem przeszła w ręce bogatego rodu Bonerów, którzy posiadając wiele innych, większych i piękniejszych rezydencji, przebudowali bydlińską warownię na katolicki kościół. Około roku 1570, w czasie trwania w naszym kraju reformacji, Jan Firlej zamienił kościół na zbór ariański, ale już w 1594 r. kolejny właściciel Mikołaj Firlej, syna Jana, nakazał przywrócenie budowli poprzedniego przeznaczenia. W ten sposób powstał katolicki kościół pod wezwaniem Św. Krzyża, od którego później wzięło też nazwę wzgórze.
   W 1655 r., podczas potopu szwedzkiego, budowlę i wieś zniszczyły oddziały generała Burcharda Müllera.
   W XVIII w. znalazły się jeszcze chęci i fundusze na renowację obiektu (dokonali tego Męcińscy), ale wraz z powtarzającymi się napadami i grabieżami rabusiów, wkrótce opuszczono kościół i w niedługim czasie uległ on ruinie.

ARCHITEKTURA ZAMKU
Wymiary, Elementy architektoniczne, Zachowane detale

   Zamek wzniesiony z wapienia, na planie wieloboku, miał być w zamiarach niewielką budowlą.
   Dom mieszkalny, co najmniej trzykondygnacyjny, rozplanowano na prostokącie o wymiarach 24 x 11,5 m. Wsparty w narożach przyporami, z wejściem na wysokości 2,5 m od poziomu dziedzińca, stanowił mocny punkt obrony. Założenie dodatkowo fortyfikował mur obwodowy, głęboka fosa, miejscami kuta w litej skale, a także otaczający wszystko wał kamienno - ziemny.
   Wjazdu broniła wieża bramna, stojąca "na straży" jeszcze w XIX w.
   Do dzisiaj zachowały się jedynie pozostałości budynku mieszkalnego z mizernymi szczątkami muru obwodowego.

W pobliżu: Rabsztyn (12 km), Sławków (25 km)

 Powrót 

  © Xezaar