«« do bram Lochów 
 «« spis "Legend i tajemnic zamków i miast" 

Zamek w Kamiennej Górze

PODSTĘP WOJENNY BOLKA II


   Książę świdnicki i jaworski Bolko II zawsze otaczał Kamienną Górę troskliwą opieką. Było to bowiem już w owych czasach nie tylko piękne, ludne miasteczko, ale i silny, warowny gród, wzniesiony umyślnie w celu obrony Śląska przed napadami ze strony czeskiej. Jakież więc było oburzenie i żal księcia, gdy w czasie wojny, którą toczył w roku 1345 z królem czeskim Janem Luksemburskim, udało się Czechom wtargnąć do jego ulubionego miasta i zdobyć je. Wojska czeskie spodziewając się, że Bolko rychło wyruszy przeciw nim, pilnie strzegły Kamiennej Góry, zamknięte w jej obronnych murach.
   Książę Bolko był jednak wodzem nie tylko mężnym, ale i zmyślnym. Nie chcąc tracić daremnie sił na szturmowanie warownego grodu, postanowił uciec się do podstępu.
   Pewnego dnia czescy wartownicy dostrzegli przeciągające opodal grodu ciężkie, ładowne wozy jakiegoś kupieckiego taboru. Musiały one być pełne bogactw i wszelakiego dobra, bo każdy z wozów aż cztery konie ciągnąć musiały. W oczach wojowników zabłysła chciwość; niejedną już taką karawanę złupili, obłowiwszy się suto. Pośpiesznie wyprawiono oddział zbrojnych i po niedługim czasie ładowne bryki z lamentującymi kupcami wprowadzono w bramy Kamiennej Góry. Ale jakież było przerażenie czeskich wojowników, gdy zamiast bogatej broni i pięknych szat z wozów tych zaczęli się wysypywać ukryci w nich zbrojni! Wojownicy księcia Bolka - bo oni to byli ukryci w owych wozach - z okrzykiem uderzyli na wroga, nie dozwalając na zamknięcie otwartej bramy grodu.
   Tymczasem ukryty, z resztą swej drużyny w pobliżu Kamiennej Góry książę Bolko wtargnął do grodu przez otwartą bramę i po krótkiej walce był już z powrotem panem miasta i grodu.
   Takim to podstępem sprawiono, że Kamienna Góra wróciła pod panowanie swego prawowitego władcy.

według H.Goedsche - "Schlesicher Sagen- Historien-
und Legendenschatz" - Meissen 1840 - s. 289

Powyższy tekst pochodzi z książki "Podania dolnośląskie" autorstwa Krzysztofa Kwaśniewskiego. Prawa do rozpowszechniania, powielania i kopiowania należą do wydawnictwa Skryba (Wrocław).

  Powrót 

  © Xezaar