«« do bram Lochów 
 «« spis "Legend i tajemnic zamków i miast" 

Zamek w Jeleniej Górze

O SKARBACH NA PIASTOWSKIM ZAMKU


Galeria w wieży >>>
   Niedaleko Jeleniej Góry stał ongiś potężny zamek, zbudowany -jak mówi podanie - przez króla Bolesława Chrobrego w 1004 roku. Ludzie opowiadali, że w zawalonych piwnicach tego zamku leżą ogromne bogactwa, zaklęty skarb strzeżony przez duchy. Tylko raz w roku, w wigilię Bożego Narodzenia, między godziną dwunastą a pierwszą w nocy otwierają się drzwi, ukazujące oczom ludzkim wąskie, kręte przejście. Przejście to prowadzi do ukrytych skarbów i wtedy tylko człowiek może je zobaczyć, a nawet zabrać ze sobą, ile uniesie. Ale biada śmiałkowi, który by zbyt długo zabawił w podziemiach! Drzwi pozostają otwarte tylko tak długo, jak długo odprawiana jest pasterka w jeleniogórskim kościele, a potem znów zamykają się na cały rok.
   Około dwustu lat temu znalazł się podobno śmiałek, biedny golibroda z Jeleniej Góry nazwiskiem Kilian, który postanowił wybrać się na poszukiwanie tego skarbu. Zbadał drogę, zaopatrzył się we wszystko co mogło mu być potrzebne, rozpytał się o wszystko doświadczonych starców i wyruszył. Jakież było zdziwienie wszystkich jego krewnych i przyjaciół, gdy w parę dni potem zobaczyli Kiliana zdrowego i całego. Milczał i uśmiechał się jeno, ale powodziło mu się coraz lepiej, a złote i srebrne pieniądze nieraz pojawiały się w jego rękach.
Galeria w wieży >>>
   Na następny rok, w wigilię Bożego Narodzenia, znów odbył tajemniczą wyprawę i znów wrócił zdrowo, a dom jego zaczął otaczać coraz większy dostatek. Ale niedługo sprzyjało mu szczęście. Jeszcze i na trzeci rok wybrał się po skarby chciwy golibroda, lecz tym razem na próżno czekała na jego powrót rodzina i przyjaciele.
   Zaklęte duchy podziemi piastowskiego zamku nie wypuściły cało po raz trzeci tego, który ośmielił się zabierać strzeżone przez nie skarby.

* * *

   Zamek, o którym mowa w podaniu, stał na Wzgórzu Krzywoustego nad Kamienną i został wybudowany najprawdopodobniej nie przez Bolesława Chrobrego, lecz przez Bolesława Krzywoustego w latach 1108 -1111.

według J.G.T. Grässe - "Sagenbuch des Preussischen Staates"
- Glogau (Głogów) 1871 - t.2, s. 282

Powyższy tekst pochodzi z książki "Podania dolnośląskie" autorstwa Krzysztofa Kwaśniewskiego. Prawa do rozpowszechniania, powielania i kopiowania należą do wydawnictwa Skryba (Wrocław).

  Powrót 

  © Xezaar