«« do bram Lochów 
 «« spis "W objęciach strachu... w cieniu niepewności" 

Cisy - zamek w Cisowie

O WODNICY ZE STAWU LISZKI


   W okolicy Szczawna Zdroju, niedaleko starego zamczyska Cisy, znajdował się piękny staw. Mieszkańcy okolicznych wsi opowiadali, że często pojawiają się nad nim jakieś kobiece zjawy i kąpią się lub piorą suknie. Nie należy jednak zbliżać się do nich, ani patrzeć na nie, bo kto zobaczy nagość wodnicy, tego spotka nieszczęście, a może nawet śmierć.
   
Galeria w wieży >>>
Niegdyś w zamierzchłych czasach mieszkała pono nad tym stawem kapłanka dawnych bóstw, śliczna dziewczyna imieniem Liszka. Nikt o niej nic nie wiedział, a w rzeczywistości nie była ona żywą dziewczyną, ale duchem, wodnicą. Wielu młodzieńców ubiegało się o jej względy, ale bez powodzenia. Nie pozostał też obojętny na jej urodę młody rycerz, pan sąsiedniego zamczyska. Na jego uczucie jednak urocza wodnica odpowiedziała wzajemnością. I byli ze sobą szczęśliwi w małej chatce, skrytej wśród zieleni nad błękitnymi wodami stawu.
   Jedno tylko dziwiło rycerza; oto kochanka przykazywała mu surowo, aby nigdy nie usiłował jej zobaczyć w kąpieli, jeśli mu życie miłe. Zakochany młodzieniec uważał to jednak za żart i pewnego wieczoru ukrył się w krzakach nadbrzeżnych, by w poświacie księżyca podziwiać piękno kształtów swej ukochanej. Kąpiąca się wodnica ujrzała go jednak i wielki smutek odbił się na jej twarzy.
   - Niestety, nie posłuchałeś mnie - zawołała - a teraz nic już nie zmieni twego losu! Będziesz musiał całym swym życiem odpokuto-wać zuchwalstwo, jak każdy, kto zobaczył nagość kąpiącej się wodnicy, a ród twój wygaśnie na tobie.
   Niewiele lat upłynęło, gdy spełniła się złowroga przepowiednia, a młody rycerz umarł bezpotomnie, nie zobaczywszy Liszki już nigdy. Inni wędrowcy widzieli jednak nieraz jeszcze smukłą postać Liszki nad wodami stawu, który odtąd nazwano od jej imienia stawem Liszki.

według J.G.T. Grässe - "Sagenbuch des Preussischen Staates"
- Glogau (Głogów) 1871 - t.2, s. 281

Powyższy tekst pochodzi z książki "Podania dolnośląskie" autorstwa Krzysztofa Kwaśniewskiego. Prawa do rozpowszechniania, powielania i kopiowania należą do wydawnictwa Skryba (Wrocław).

  Powrót 

  © Xezaar