Zamek w Chojnowie
- historia
- architektura
- fakty i domysły


HISTORIA ZAMKU
Daty, Wydarzenia, Historia rozbudowy

   W 1292 roku źródła wymieniają Chojnów jako kasztelanię. W drugiej połowie XIII w. otrzymał prawa miejskie, słynąc podówczas z wyrobu wysokiej jakości sukna.
   W XIV w. piastowscy książęta legniccy wznieśli tu gotycki zamek otoczony murami i fosą na planie czworoboku. Płonął w 1428 i 1508 roku, a stojąca w południowo - wschodnim narożu wieża zamku częściowo zawaliła się w 1510 r.
Galeria w wieży >>>
   Dopiero po blisko półwieczu odbudowano zniszczoną warownię. Naprawą murów według założeń nowej epoki kierował włoski architekt Franciszek Parr na zlecenie księcia Fryderyka III. W latach 1546-47 poza zasadniczą odbudową murów zamkowych, wykonano m.in. renesansowe dekoracje portalu i obramień okiennych.
   Spłonął ponownie w czasie wojny trzydziestoletniej, a potem też w 1661. Na początku XVIII stulecia odbudowano skrzydło północno - zachodnie, a w południowo - wschodnim wybudowano kaplicę (1708), rozbudowaną w 1711. Kolejne pożary nękały zamek i kaplicę w 1762 i 1767 r., a w 1768 r. rozebrano skrzydło południowo - wschodnie.
   Odbudowany po zniszczeniach został przeznaczony na potrzeby pruskiej administracji, a w 1831 r. przeszedł na własność miasta.
   W 1905 założono tu Muzeum Regionalne, zorganizowane ponownie w 1959 r. po trwających ponad dwa lata remontach.

ARCHITEKTURA ZAMKU
Wymiary, Elementy architektoniczne, Zachowane detale

   Zamek gotycki zbudowano na planie czworoboku. Otoczony był murem i odgrodzony od miasta Młynówką.
   Po przebudowie w latach 1546-47 nadano mu rysy renesansowej rezydencji. Z tych lat (1547) przetrwała również do naszych czasów fasada frontowa z bogato dekorowanym fryzem, na którym umieszczono popiersia Fryderyka III i jego małżonki Katarzyny, a także kartusze herbowe i tablicę erekcyjną zamku.

W pobliżu: Chocianów (16 km), Legnica (18 km)

 Powrót 

  © Xezaar