«« do wejścia do Biblioteki 
 «« spis wykonawców Alchemików 

 krok wstecz »» 

Muzyka nie tak dawna

Muzyczna alchemia 

 ::: 
Odpust Zupełny
 nurt: 

muzyka pop..muzyka dawna średniowieczna i renesansowa

 telefon: 

+48 81 744-89-36

 e-mail: 

bogda@klio.umcs.lublin.pl

 opis: 
"To zespół muzyki dawnej inaczej.... Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu - twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów - wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach muzykowali na kościelnych świętach. Spadkobiercom ich działań był późniejszy nurt sowizdrzalski obecny też w twórczości Odpustu.
"W odróżnieniu od innych zespołów muzyki dawnej nie dążymy do rekonstrukcji tej muzyki. Staramy się zachować jej ducha, odgadnąć jak kiedyś bywało. Zazwyczaj zaczynamy od źródła, a później każdy z nas wnosi do utworu coś od siebie. Zdarza się w muzyce np. współczesnej, że kompozytor czasami podaje tylko tonację czy zarys utworu, a resztę muzyk musi wymyślić sam. My pracujemy podobnie. Ważna jest atmosfera, budowanie w wyobraźni średniowiecznych czy renesansowych klimatów, a tego w nutach się nie wyczyta" - mówią członkowie zespołu.
Na repertuar grupy składają się pieśni rycerskie patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne - dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce. Są to utwory polskie, choć nie brak melodii z zamków Włoch, Francji czy Anglii. Odpust przygrywa też zespołowi tańca dawnego, który może poprowadzić warsztaty i prezentację tańców" ..: cytat ze strony zespołu :..
*
W skali 1-5 jeżeli chodzi o stopień związania z klimatem Warowni.pl, dajemy zespołowi 4-4.5.
 www: 
- strona zespołu
 muzyka: 
- kilka całych utworów na stronie zespołu (w dziale MUZYKA)
 podobne: 
- Duivelspack
- Ginevra

 Inni wykonawcy 

 Muzyka dawna w .mid 

 Muzyka dawna w .mp3 

 Góra 

 Powrót 

  © Xezaar