«« do wejścia do Biblioteki 
 «« spis wykonawców Alchemików 

 krok wstecz »» 

Muzyka nie tak dawna

Muzyczna alchemia 

 ::: 
Loreena McKennitt
 nurt: 

muzyka pop..nawiązania do dawnej muzyki..nieco celtyckiego ducha..muzyka świata

 opis: 
Muzyka tej kanadyjskiej piosenkarki wywodzi się z celtyckich korzeni i takie nawiązania przeważają na praktycznie wszystkich jej albumach. Jednak jej muzyka zatacza znacznie szersze kręgi i oddalając się od Wysp poszukuje inspiracji w dawnej muzyce różnych narodów i cywilizacji. Na oficjalnej stronie Loreeny znajdujemy określenie o niej samej - "Eklektyczna Celtyczka" - co bardzo dobrze oddaje charakter muzyki wykonywany i tworzony przez piosenkarkę. W jednym z opisów jej muzyki tak ujęto jej twórczość: "zajrzy do starożytnego Bizancjum, zagłębi się w bezmiar lasów rzymskiej Anglii, przemierzy skaliste wybrzeża Irlandii, podąży z Marco Polo, zwiedzi szesnastowieczną Wenecję, pogna przez zmarznięte stepy wzdłuż trasy Trans-Syberyjskiego Ekspresu, dotknie tajemnic sufizmu..."
*
Głębia, bezmiar, zaduma - to chyba najlepsze trzy słowa. Jej muzyka faktycznie jest bardzo nastrojowa, nawet "żywsze" utwory zachowują poświatę mistycyzmu. Nie jest to na pewno muzyka dla wszystkich (jak chociażby twórczość Enyi), ale tych którzy się na niej poznają na pewno potrafi pochłonąć bez reszty. Najbardziej znanym jej utworem jest "The Mummer's Dance" (z The Book of Secrets), który znalazł się nawet na szczycie listy przebojów Billboard Top 20 i stał się przebojem MTV. Sama płyta "The Book of Secrets" była w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się płyt we Włoszech, Nowej Zelandii i Niemczech, a w pierwszej 20 we Francji, Hiszpanii i USA (w Grecji i Turcji osiągnęła nawet 1 miejsce!).
Komponuje także muzykę do filmów. Wśród obrazów, do których tłem posłużyły jej piosenki są np. "Jade", "Highlander III", "The Holy Man", "Soldier" i "The Santa Clause". Nagrywała też muzykę do telewizyjnych seriali.
*
Warownia.pl poleca do posłuchania poza wspomnianym "The Mummer's Dance" (z "The Book of Secrets"), także np. "The Mystic's Dream", "Bonny Swans" i "Santiago" (z "The Mask and Mirror"), "All Souls Night" (z "The Visit") oraz "Prologue" (z "The Book of Secrets").
W skali 1-5 jeżeli chodzi o stopień związania z klimatem Warowni.pl, dajemy jej 3.5-4.
 dorobek: 

- 1985 - The Elemental
- 1987 - Drive the Cold Winter Away
- 1989 - Paralell Dreams
- 1991 - The Visit
- 1994 - The Mask and Mirror
- 1995 - A Winter Garden
- 1995 - Live in San Francisco
- 1997 - Words and Music
- 1997 - The Book of Secrets
- 1999 - Live in Paris and Toronto

 www: 
- polska wersja oficjalnej strony piosenkarki
- polska strona 'Moja Irlandia' z artykułem o Loreenie McKennitt
 muzyka: 
- fragmenty wszystkich utworów na oficjalnej stronie piosenkarki
 podobne: 
- Clannad
- Enya

 Inni wykonawcy 

 Muzyka dawna w .mid 

 Muzyka dawna w .mp3 

 Góra 

 Powrót 

  © Xezaar